עמותות

 

עמותות – סוג של תאגיד המורכב מקבוצה של בני אדם ו/או תאגידים אחרים אשר חברו יחדיו למען מטרה מסוימת (לרוב מטרה ציבורית). מכוון שמדובר בארגון שפועל ללא מטרות רווח וניזון מתרומות, יש קושי לזהות את התורמים האמתיים והנהנים האמתיים מפעילות העמותה ולכן עמותה יכולה לשמש ככלי נוח להלבנת כספים ומימון טרור.

אישור “ניהול תקין” לעמותה - ניתן ע”י מחלקת ניהול תקין ברשם העמותות אשר תפקידה לבדוק את ההתנהלות השוטפת של העמותה ולאשר את הפעילות לעמותות המגישות דיווח כנדרש עפ”י החוק וכן לבטל אישורים כאמור לעמותות אשר אינן עומדות בדרישות החוק. מדובר באישור  המתחדש אחת לשנה קלנדרית וניתן לאחר השנתיים הראשונות לפעילות העמותה. אישור ניהול תקין מהווה אסמכתא לכך שפעילותה של העמותה מבוקרת ומפוקחת על ידי רשויות המדינה.

 קרא עוד

גמ”ח הלוואות  –  מושג בעולם החרדי המשקף את חובתו של היהודי על פי ההלכה להיטיב עם הזולת. המושג קנה לעצמו משמעות ספציפית של מתן הלוואות ללא ריבית וללא מטרות רווח והתרחב גם למוסדות המשכירים ציוד (כגון ציוד רפואי, שמלות כלה וכו’) ללא מטרות רווח. גמ”חים מתלווים לרבים מבתי הכנסת ומוסדות אחרים אשר נועדו קודם כל להלוות כסף לאנשי הקהילה שלהם. חלקם מלווים כסף השייך לגמ”ח המתקבל מתרומות ואחרים מקבלים הפקדות מאנשים אחרים ופועלים כסוג של בנק ללא מטרות רווח. מכוון שמטרת הגמ”ח היא העברת כספים מגורם אחד לאחרים. עקב אופי הפעילות והעובדה כי אינה מפוקחת על ידי הרשויות לא ניתן לדעת מהו מקור הכספים הניתנים כהלוואה במסגרת פעילות הגמ”ח.

 

על המחבר

רועי קירשנר, עו"ד - יועץ בתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור, בעל ניסיון רב בבניה והקמה של תהליכי איסור הלבנת הון, מימון טרור וציות צרכני במוסדות פיננסיים מובילים. ליצירת קשר - Roy@regulazia.co.il

דיון

כותרת
מחבר
תאריך ושעה

השאר תגובה